Pierwsze wrażenie zrobisz tylko raz! - jak przygotować się do sesji biznesowej

Pierwsze wrażenie zrobisz tylko raz!

Dlatego warto zadbać o to, by portret który prezentujesz w mediach społecznościowych takich jak Linkedin, Facebook czy na stronie internetowej był nieprzypadkowy i komunikował dokładnie to, co chcesz przekazać światu. 


Czego oczekiwać od dobrego portretu?

Powinien odzwierciedlać Twoją osobowość i jednocześnie przedstawiać Cię w korzystnym świetle. W kontakcie na żywo, poza komunikatem słownym, obserwujemy ton głosu, mowę ciała, mimikę. Przy napływie tak wielkiej ilości bodźców nasz mózg musi zdecydować, które informacje mają priorytet. Dlatego na żywo wrażenie, które wywieramy na odbiorcy, jest mniej zależne od szczegółów garderoby niż w przypadku portretu. 

Portret to obraz zatrzymany w czasie. Mózg ma go sporo, by krytycznie przyjrzeć się wszystkim szczegółom np. Twojemu ubiorowi. Dlatego tak istotne jest zadbanie o to, by garderoba wyglądała na Tobie dobrze.


Szanowny Panie, proszę się nie bać garniturów!

To, wraz z koszulą i krawatem, podstawowy zestaw gwarantujący dobry portret.

Arcy ważne: zadbaj o to, by ubranie było wyprasowane, wolne od defektów, takich jak przetarcia, zaplamienia itp. 

Bardzo istotne jest, by Twoja koszula i marynarka były we właściwym rozmiarze. Może to zaskakujące, ale z moich obserwacji wynika że to właśnie Panowie częściej niż Panie, mają źle dobrany rozmiar ubrania :) 

Jeśli zazwyczaj nie nosisz krawata – możesz z niego zrezygnować. Do kolorów podejdź ze spokojem. Dobrze zrobi granatowa lub szara marynarka, ale uwaga na czerń, nie doda Ci uroku. Koszula najlepiej – biała, gładka. Unikaj tkanin z wyraźnymi wzorami i o wyróżniającej się fakturze. Jeśli wolisz styl casualowe to masz większą swobodą, ale pamiętaj: strój powinien być właściwie dopasowany rozmiarowo do Twojej obecnej postury!


Droga Pani, Tobie będzie łatwiej :)

Ale to nadal wyzwanie, bo masz większą swobodę w dobraniu klasycznego zestawu, więc dobrze przemyśl swój wybór. Świetnie sprawdzi się garnitur: spódnica, spodnie, marynarka czy kostium, ewentualnie elegancka sukienka. 

Podobnie, jak w przypadku Panów unikaj wzorzystych tkanin i krzykliwych kolorów. Od jasnych, lepiej sprawdzą się marynarki w ciemnych barwach. 

Jeśli masz ochotę na dekolt - OK, ale nich będzie delikatny, wyzywające stroje w tym przypadku nie są na miejscu ;) 

Jeśli wolisz styl casualowy wybierz stonowane kolory. Elegancja nigdy nie wychodzi z mody. I jeszcze jedna ważna sprawa, jeśli nie wychodzisz z domu bez makijażu. Zrób wyjątek przed sesją. Na zdjęcia przyjdź saute – szkoda podrażniać skórę zmywając makijaż, tylko po to, by nałożyć nowy, profesjonalny! 


I na koniec uwaga do wszystkich. Jeśli w Waszej firmie nie obowiązuje bardzo mocno określony dress-code ubierzcie to w czym czujecie się dobrze. Dla osiągnięcia optymalnego efektu trzeba zadbać o dobry i głęboki sen przed sesją. 


Pamiętaj - dobry portret to inwestycja, która posłuży Ci na lata. 

————————————————————————————

od lewej:

Andrzej Kotfis - Dyrektor sprzedaży ds. klientów SME i SOHO Wiceprezes zarządu ds. Rynku Biznesowego Orange Polska.

Monika Głogowska - Dyrektor Zarządająca TLC Rental.


Yulia Chernyshova - Przedsiębiorca


Using Format