Portrety biznesowe - 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę wybierając fotografa

Przeglądając zasoby Internetu, natkniemy się na wiele osób zajmujących się fotografią biznesową. Wybór specjalisty może przysporzyć szukającej osobie dużo trudności. Zwykle szukając usług zależy nam na tym, aby otrzymać jak najlepsą usługę w budżecie, który chcemy na ten cel przeznaczyć.  W jaki sposób dokonać najlepszego dla nas wyboru? Oglądając prezentowane portrety warto zwrócić uwagę na szczegóły.

W 5 punktach podpowiadam, na jakie rzeczy powinniśmy zwrócić uwagę.


1. Jakie jest zastosowanie portretu biznesowego?

Zwykle tego typu portret ma za zadanie wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie na obserwatorze . W portrecie - również biznesowym - zawsze najważniejszy jest człowiek. Taki portret powinien wywoływać w nas pozytywne emocje a jednocześnie budzić zaufanie do osoby portretowanej. Portretowane osoby powinny wyglądać korzystnie.

2. Zwrócmy uwagę na mowę ciała.

Czy postawa jest naturalna? Jak prezentuje się mimika? Czasami portrety pokazują osoby w zamkniętych pozach, z grymasem na twarzy, który nie budzi zaufania. Takie portrety implikują brak naturalności i komfortu. Osób tak zaprezentowanych naturalnie sami nie mamy chęci poznać. Tym bardziej staramy się nie być  negatywnie odebranym - zarówno przez rozmówcę w czasie spotkania, jak i przezentując swój wizerunek szerszemu gronu odbiorców.

3. Obróbka, makijaż, fryzura, ubranie.

Obróbka fotograficzna powstałego portretu powinna być ograniczona do minimum. Pamiętajmy, że taki portret jest dokumentem i ma ułatwić rozpoznanie osoby ze  zdjęcia w realnym świecie.  Przed sesją dobry fotograf przypomni o kilku ważnych szczegółach dotyczących przygotowania stroju, fryzury czy make-upu. Fotografowie zwykle współpracują ze spawdzonym artystą - wizażystą. Warto wówczas oddać się w jego ręce. Przed wizytą u fotografa warto odświeżyć fryzurę (panowie - zadbać o zarost). Makijaż nie powinien zwracać nadmiernej uwagi. Nieumiejętnie dobrany do typu urodu, zbyt intensywny makijaż wygląda groteskowo. Cera na zdjęciach powinna wyglądać naturalnie, mieć rzeczywistą fakturę a nie przypominać reklamę środków kosmetycznych z odrealnioną i wygładzoną w photoshopie skórą. Strój nie powinien przykuwać nadmiernie uwagi. Niedopasowane ubrania nie wyglądają dobrze.  Gdy portret obejmuje całą postać, nogi pań korzystniej prezentują się w cielistych pończochach/ rajstopach- zakrywamy dzięki nim niedkoskonałości skóry.

4. Zamysł portretu

Portret powinien być dopasowany do jego funkcji. Portretowane biznesowo osoby powinny wyglądać profesjonalnie a nie uwodzić i czarować. Kontakt wzrokowy sprawia że portret bardziej oddziaływuje na odbiorcę.

5. Tło

Jednolite tło sprawdzi się w portretach typu Linkedin, gdzie miniaturka zdjęcia jest niewielka. Dobrze jest, gdy twarz jest jednolicie oświetlona, bez niepotrzebnych cieni. Cera nie powinna błyszczeć się. Tło może również opowiadać historię. Dobrze gdy w tym przypadku nie jest to przypadkowy widok, a świadomie i celowo dobrany element uzupełniający narrację.


Zwracając uwagę na wymienione szczegóły minimalizujemy ryzyko dokonania niewłaściwego wyboru autora portretu.

Using Format